SBC6-101-172. — INDUCTOR, 100UH, 10%, 1.7A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC6-101-172.
INDUCTOR, 100UH, 10%, 1.7A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.13ohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A