SBC4-331-591 — INDUCTOR, 330UH, 10%, 0.59A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-331-591
INDUCTOR, 330UH, 10%, 0.59A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.67ohm
  • RMS Current (Irms): 590mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 810mA