SBC4-330-182 — INDUCTOR, 33UH, 20%, 1.8A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-330-182
INDUCTOR, 33UH, 20%, 1.8A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.09ohm
  • RMS Current (Irms): 1.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 2.6A