SBC4-1R5-712 — INDUCTOR, 1.5UH, 20%, 7.1A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-1R5-712
INDUCTOR, 1.5UH, 20%, 7.1A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 7.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 12.6A