SBC4-1R0-742 — INDUCTOR, 1UH, 20%, 7.4A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-1R0-742
INDUCTOR, 1UH, 20%, 7.4A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 7.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 14.9A