SBC4-102-291 — INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.29A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-102-291
INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.29A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.15ohm
  • RMS Current (Irms): 290mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 470mA