SBC4-101-102 — INDUCTOR, 100UH, 10%, 1A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC4-101-102
INDUCTOR, 100UH, 10%, 1A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.26ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.5A