SBC3-2R2-602 — INDUCTOR, 2.2UH, 20%, 6A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-2R2-602
INDUCTOR, 2.2UH, 20%, 6A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 7.2A