SBC3-1R2-752 — INDUCTOR, 1.2UH, 20%, 7.5A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-1R2-752
INDUCTOR, 1.2UH, 20%, 7.5A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.2µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 7.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 9.8A