SBC3-152-251 — INDUCTOR, 1500UH, 10%, 0.25A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-152-251
INDUCTOR, 1500UH, 10%, 0.25A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 3.64ohm
  • RMS Current (Irms): 250mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 260mA