SBC3-122-281 — INDUCTOR, 1200UH, 10%, 0.28A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-122-281
INDUCTOR, 1200UH, 10%, 0.28A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.2mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.7ohm
  • RMS Current (Irms): 280mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 280mA