SBC3-102-281 — Power Inductor, 1 mH, 10%, 0.31 A, Unshielded, 2.37 ohm
Illustrative purposes only
SBC3-102-281
Power Inductor, 1 mH, 10%, 0.31 A, Unshielded, 2.37 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.37ohm
  • RMS Current (Irms): 280mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 310mA