SBC3-101-961 — INDUCTOR, 100UH, 10%, 0.96A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC3-101-961
INDUCTOR, 100UH, 10%, 0.96A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.26ohm
  • RMS Current (Irms): 960mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1A