SBC2-680-871 — INDUCTOR, 68UH, 10%, 0.87A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-680-871
INDUCTOR, 68UH, 10%, 0.87A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.26ohm
  • RMS Current (Irms): 870mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 810mA