SBC2-272-101 — INDUCTOR, 2700UH, 10%, 0.1A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-272-101
INDUCTOR, 2700UH, 10%, 0.1A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.7mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 11.6ohm
  • RMS Current (Irms): 100mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 130mA