SBC2-1R0-612 — INDUCTOR, 1UH, 20%, 6.1A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-1R0-612
INDUCTOR, 1UH, 20%, 6.1A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 6.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 6.4A