SBC2-151-501 — INDUCTOR, 150UH, 10%, 0.5A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-151-501
INDUCTOR, 150UH, 10%, 0.5A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.64ohm
  • RMS Current (Irms): 500mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 550mA