SBC2-150-162 — INDUCTOR, 15UH, 20%, 1.6A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-150-162
INDUCTOR, 15UH, 20%, 1.6A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.08ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.7A