SBC2-101-671 — INDUCTOR, 100UH, 10%, 0.67A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC2-101-671
INDUCTOR, 100UH, 10%, 0.67A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.41ohm
  • RMS Current (Irms): 670mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 680mA