SBC1-4R7-202 — INDUCTOR, 4.7UH, 20%, 2A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC1-4R7-202
INDUCTOR, 4.7UH, 20%, 2A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.05ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 2.1A