SBC1-471-301 — INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.3A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC1-471-301
INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.3A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.4ohm
  • RMS Current (Irms): 300mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 210mA