SBC1-470-711 — INDUCTOR, 47UH, 10%, 0.71A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC1-470-711
INDUCTOR, 47UH, 10%, 0.71A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.34ohm
  • RMS Current (Irms): 710mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 710mA