SBC1-221-391 — INDUCTOR, 220UH, 10%, 0.39A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC1-221-391
INDUCTOR, 220UH, 10%, 0.39A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • RMS Current (Irms): 390mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 320mA