SBC1-1R5-292 — INDUCTOR, 1.5UH, 20%, 2.9A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC1-1R5-292
INDUCTOR, 1.5UH, 20%, 2.9A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 4A