RCD100N19TL — Power MOSFET, N Channel, 190 V, 10 A, 0.13 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
RCD100N19TL
Power MOSFET, N Channel, 190 V, 10 A, 0.13 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Single MOSFETs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Power Dissipation: 85W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 85W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.13ohm
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 190V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 10A
  • Drain Source On State Resistance: 0.13ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.5V