RBR5L30ADDTE25 — Fast / Ultrafast Diode, 30 V, 5 A, Single, 540 mV, 50 A
Illustrative purposes only
RBR5L30ADDTE25
Fast / Ultrafast Diode, 30 V, 5 A, Single, 540 mV, 50 A
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: DO-214AC (SMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 540mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 5A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V