RBR40NS60ATL — Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 600 mV, 100 A
Illustrative purposes only
RBR40NS60ATL
Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 600 mV, 100 A
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Forward Voltage Max: 600mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V