RBR30T60ANZC9 — Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 30 A, Dual Common Cathode, 670 mV, 100 A
Illustrative purposes only
RBR30T60ANZC9
Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 30 A, Dual Common Cathode, 670 mV, 100 A
  • SVHC: Boric acid (14-Jun-2023)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220FN
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 670mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V