RBR2LAM60ATR — Schottky Rectifier, 60 V, 2 A, Single, SOD-128, 2 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBR2LAM60ATR
Schottky Rectifier, 60 V, 2 A, Single, SOD-128, 2 Pins, 650 mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-128
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 40A
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V