RBR2LAM60ATFTR — Schottky Rectifier, 60 V, 2 A, Single, SOD-128, 2 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBR2LAM60ATFTR
Schottky Rectifier, 60 V, 2 A, Single, SOD-128, 2 Pins, 650 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):2A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:SOD-128; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:650mV; Forward Su
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-128
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 40A
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V