RBR1VWM30ATFTR — Schottky Rectifier, 30 V, 1 A, Single, PMDE, 2 Pins, 480 mV
Illustrative purposes only
RBR1VWM30ATFTR
Schottky Rectifier, 30 V, 1 A, Single, PMDE, 2 Pins, 480 mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: PMDE
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 480mV
  • Forward Surge Current: 30A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V