RBR10T60AHZC9 — Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-220FN, 3 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBR10T60AHZC9
Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-220FN, 3 Pins, 650 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-220FN; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220FN
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V