RBR10BM60AFHTL — Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBR10BM60AFHTL
Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 650 mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V