RBQ30TB45BHZC9 — Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Single, ITO-220AC, 2 Pins, 590 mV
Illustrative purposes only
RBQ30TB45BHZC9
Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Single, ITO-220AC, 2 Pins, 590 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:45V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:ITO-220AC; No. of Pins:2Pin; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 590mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V