RBQ30NS65ATL — Schottky Rectifier, 65 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 690 mV
Illustrative purposes only
RBQ30NS65ATL
Schottky Rectifier, 65 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 690 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:65V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-263S; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:69
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263S
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 690mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 65V