RBQ30NS100AFHTL — Schottky Rectifier, 100 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 770 mV
Illustrative purposes only
RBQ30NS100AFHTL
Schottky Rectifier, 100 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263S, 3 Pins, 770 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263S
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 770mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V