RBQ20T65AHZC9 — Schottky Rectifier, 65 V, 20 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 690 mV
Illustrative purposes only
RBQ20T65AHZC9
Schottky Rectifier, 65 V, 20 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 690 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 690mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 65V