RBQ10T45AHZC9 — Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 650 mV
Illustrative purposes only
RBQ10T45AHZC9
Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Dual Common Cathode, ITO-220AB, 3 Pins, 650 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 650mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V