RBE2VAM20ATR — Schottky Rectifier, 20 V, 2 A, Single, SOD-323HE, 2 Pins, 460 mV
Illustrative purposes only
RBE2VAM20ATR
Schottky Rectifier, 20 V, 2 A, Single, SOD-323HE, 2 Pins, 460 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:20V; Forward Current If(AV):2A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:SOD-323HE; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:460mV; Forward
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323HE
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 460mV
  • Forward Surge Current: 5A
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 20V