RB751VM-40FHTE-17 — Small Signal Schottky Diode, AEC-Q101, Single, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 150 °C
Illustrative purposes only
RB751VM-40FHTE-17
Small Signal Schottky Diode, AEC-Q101, Single, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 150 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):30mA; Forward Voltage VF Max:370mV; Forward Surge Current Ifsm Max:200mA; Operating Temperature Max
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: RB751
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 370mV
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 30mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V