RB751CS-40FHT2RA — Schottky Rectifier, 40 V, 30 mA, Single, SOD-923, 2 Pins, 370 mV
Illustrative purposes only
RB751CS-40FHT2RA
Schottky Rectifier, 40 V, 30 mA, Single, SOD-923, 2 Pins, 370 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-923
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 370mV
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Average Forward Current: 30mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V