RB715FM-40FHT106 — Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 150 °C
Illustrative purposes only
RB715FM-40FHT106
Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 40 V, 30 mA, 370 mV, 200 mA, 150 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-323
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 370mV
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 30mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V