RB706UM-40TL — Schottky Rectifier, 40 V, 30 mA, Dual Series, SOT-323FL, 3 Pins, 370 mV
Illustrative purposes only
RB706UM-40TL
Schottky Rectifier, 40 V, 30 mA, Dual Series, SOT-323FL, 3 Pins, 370 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):30mA; Diode Configuration:Dual Series; Diode Case Style:SOT-323FL; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:370mV
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-323FL
  • Diode Configuration: Dual Series
  • Forward Voltage Max: 370mV
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Average Forward Current: 30mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V