RB578VYM100FHTR — Small Signal Schottky Diode, Single, 100 V, 700 mA, 850 mV, 5 A, 150 °C
Illustrative purposes only
RB578VYM100FHTR
Small Signal Schottky Diode, Single, 100 V, 700 mA, 850 mV, 5 A, 150 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):700mA; Forward Voltage VF Max:850mV; Forward Surge Current Ifsm Max:5A; Operating Temper
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323HE
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 850mV
  • Forward Surge Current: 5A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 700mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V