RB560VM-40FHTE-17 — Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 500 mA, 640 mV, 2 A, 150 °C
Illustrative purposes only
RB560VM-40FHTE-17
Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 500 mA, 640 mV, 2 A, 150 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323FL
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 640mV
  • Forward Surge Current: 2A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 500mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V