RB551VM-40TE-17 — Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 200 mA, 430 mV, 1 A, 125 °C
Illustrative purposes only
RB551VM-40TE-17
Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 200 mA, 430 mV, 1 A, 125 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323FL
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 430mV
  • Forward Surge Current: 1A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 200mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V