RB541SM-40FHT2R — Schottky Rectifier, 40 V, 200 mA, Single, SOD-523, 2 Pins, 610 mV
Illustrative purposes only
RB541SM-40FHT2R
Schottky Rectifier, 40 V, 200 mA, Single, SOD-523, 2 Pins, 610 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-523
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 610mV
  • Forward Surge Current: 1A
  • Average Forward Current: 200mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V