RB531VM-40TE-17 — Schottky Rectifier, 40 V, 100 mA, Single, SOD-323FL, 2 Pins, 610 mV
Illustrative purposes only
RB531VM-40TE-17
Schottky Rectifier, 40 V, 100 mA, Single, SOD-323FL, 2 Pins, 610 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):100mA; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:SOD-323FL; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:610mV; For
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323FL
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 610mV
  • Forward Surge Current: 1A
  • Average Forward Current: 100mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V