RB531SM-30T2R — Small Signal Schottky Diode, Single, 30 V, 200 mA, 350 mV, 1 A, 125 °C
Illustrative purposes only
RB531SM-30T2R
Small Signal Schottky Diode, Single, 30 V, 200 mA, 350 mV, 1 A, 125 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:30V; Forward Current If(AV):200mA; Forward Voltage VF Max:350mV; Forward Surge Current Ifsm Max:1A; Operating Temperatu
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-523
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 350mV
  • Forward Surge Current: 1A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 200mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V