RB531CM-40T2R — Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 100 mA, 410 mV, 500 mA, 125 °C
Illustrative purposes only
RB531CM-40T2R
Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 100 mA, 410 mV, 500 mA, 125 °C
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-923
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 410mV
  • Forward Surge Current: 500mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 100mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V